Ecran LED indoor vs outdoor: care este diferența?

Diferența stă în luminozitate și protecție. Un ecran de interior lucrează la 800–1.500 de niți și n-are protecție la apă. Unul de exterior ajunge la 4.000–6.000 de niți, ca să se vadă în soare, și are protecție IP65 pe față: e etanș la praf și rezistă la jeturi de apă. Afară mai ai nevoie de structură calculată la vânt, de protecție pentru procesare și curent și, de multe ori, de generator.
Actualizat: octombrie 2026. Mobile Event.
Care sunt diferențele tehnice?
Indoor | Outdoor | |
|---|---|---|
Luminozitate | 800–1.500 niți | 4.000–6.000 niți |
Protecție | IP40 față, IP21 spate | IP65 față, IP54 spate |
Pitch uzual | P1.9–P3.9 | P2.9–P5.9 |
Structură | Pe podea sau suspendat în sală | Calculată la vânt, cu balast |
Curent | Priza sălii, dacă are putere suficientă | Des cu generator |
Protecție pentru procesare | Nu e nevoie | Carcase și distribuție de curent protejate la apă |
Nitul e unitatea de luminozitate a ecranelor: o candelă pe metru pătrat. Un monitor de birou are 250–350 de niți. Un ecran LED de exterior în soare are de 15–20 de ori mai mult.
Ce înseamnă IP65?
Codul IP vine din standardul IEC 60529 și are 2 cifre. Prima arată protecția la praf, a doua protecția la apă.
6 la prima cifră: etanș la praf.
5 la a doua cifră: rezistă la jeturi de apă cu presiune mică, din orice direcție.
Un ecran IP65 pe față și IP54 pe spate rezistă la ploaie în timpul evenimentului. Un ecran indoor IP40/IP21 e protejat doar la obiecte mai mari de 1 mm și la picături care cad vertical.
Câtă luminozitate îți trebuie afară?
Depinde de oră și de soare. Valorile folosite la festivaluri:
Situație | Luminozitate necesară |
|---|---|
Soare direct pe ecran | 5.500 niți sau mai mult |
Ecran în umbră, ziua | 4.500–5.000 niți |
Seara și noaptea | 1.000–2.000 niți |
La un eveniment care începe la 20:00, ecranul outdoor lucrează la o fracțiune din capacitate. Luminozitatea maximă contează pentru evenimentele de zi, iar orientarea ecranului contează la fel de mult: un ecran cu fața spre vest, la 17:00 vara, primește soarele direct în față.

Poți folosi un ecran outdoor în interior?
Depinde de panou. Multe ecrane outdoor au pitch mare, de P4.8 sau P5.9, și devin vizibil granulate pentru un public care stă la 3–4 m.
Panourile Mobile Event de P2.9 și P3.9 au protecție IP65 și lucrează la fel de bine în interior, cu luminozitatea redusă. Asta înseamnă că același inventar acoperă o conferință într-o sală de hotel și o scenă în aer liber.
Reducerea luminozității e obligatorie în sală. Un ecran lăsat la nivel de exterior orbește primele rânduri și supraexpune imaginea în camere.
Ce mai trebuie planificat la un eveniment outdoor?
Vântul. Forța vântului pe ecran crește cu pătratul vitezei: la viteză dublă, forța e de 4 ori mai mare. Structura, balastul și viteza maximă la care ecranul rămâne montat se stabilesc prin calcul, înainte de eveniment.
Ploaia. Panourile IP65 rezistă, dar procesoarele, cablurile și tablourile de curent au nevoie de protecție separată.
Curentul. Un ecran outdoor consumă la vârf până la 700–800 W/m². Un ecran de 40 m² poate cere 28–32 kW la vârf. Mobile Event are grupuri electrogene proprii de 50–150 kW.
Temperatura. Verifică intervalul de funcționare din fișa panoului. Multe panouri de închiriere sunt date pentru -10 °C până la +40 °C.
Autorizațiile. Pe domeniul public, evenimentul și structurile au nevoie de aprobările primăriei.
Timpul de montaj. Afară se lucrează mai încet: acces cu camionul, teren denivelat, balast.
Pentru pitch și distanța de vizionare, vezi ghidul despre pixel pitch. Pentru inventar, pagina de ecrane LED.
Întrebări frecvente
Ce luminozitate trebuie să aibă un ecran LED de exterior?
Pentru soare direct, 5.500 de niți sau mai mult. În umbră ajung 4.500–5.000. Seara, ecranul lucrează la 1.000–2.000 de niți, deci luminozitatea maximă contează doar pentru evenimentele de zi.
Ce înseamnă IP65 la un ecran LED?
Că partea din față e etanșă la praf și rezistă la jeturi de apă cu presiune mică. Standardul e IEC 60529. Spatele panourilor outdoor are de obicei IP54.
Pot folosi un ecran LED outdoor la o conferință în sală?
Da, dacă are pitch potrivit pentru distanța primului rând și luminozitatea se reduce. Panourile Mobile Event de P2.9 și P3.9 au IP65 și se folosesc și în interior.
Ecranul LED outdoor merge pe ploaie?
Un ecran IP65 funcționează pe ploaie. Procesarea, cablurile și distribuția de curent trebuie protejate separat, iar pe vânt puternic ecranul se oprește după pragul stabilit prin calculul structurii.
Am nevoie de generator pentru un ecran LED outdoor?
De cele mai multe ori, da. Consumul la vârf ajunge la 700–800 W/m², iar locațiile în aer liber rareori au putere suficientă disponibilă.












